fbpx
emkotech go akıllı tahta

Akıllı Tahta Nedir?

Akıllı tahta; bilgisayarın gücünü, hızını ve esnekliğini elektronik bir kaleme ihtiyaç duymadan dokunmatik olarak tahta üzerinde kullanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bilgisayar ekranımızın akıllı tahta üzerine bir projeksiyon ile yansıtılması sayesinde dokunmatik olarak işlem yapmamıza imkan sağlayan elektronik bir cihazdır.

Akıllı Tahta Çeşitleri

  1. Kalemli modeller
  2. Rezistif yüzeyli sistemler
  3. Kapasitif yüzeyli sistemler
  4. Kızılötesi (infrared) sistemler
  5. Kameralı sistemler

1. Kalemli Modeller

Ebeam Kalemli Akıllı Tahta

    Teknolojisi eskimiş olan bu modeller ultrasonik ses dalgaları yardımı ile çalışır. Resimde görüldüğü gibi tahtanın köşesine yerleştirilen bir cihaz ve bu cihazla ses dalgaları yolu ile haberleşen bir dijital kalem ile çalışır. Pille çalışan bu kalemin ucuna baskı uygulandığında ses dalgaları yaymaya başlar, cihaz ise bu yayılan ses dalgalarını algılayarak kalemin yerini belirler ve böylece hareketi algılayarak tahtayı kullanmanızı sağlar. Kalemli akıllı tahta modellerinde yüzey dokunmatik değildir. İsterseniz cihazı düz bir duvar ya da uygun başka bir yüzeyde kullanabilirsiniz. Bu yönüyle diğer modellerden avantajlı olsa da dezavantajlı yönleri de vardır. Kalem pil ile çalıştığı için belli aralıklarla pil değiştirmeniz gerekir. Kalem bozulduğu zaman ya da kaybolduğunda sistem kullanılamaz hale gelir ve yeni bir kalem edinmek için belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Nadir de olsa cihaz belirli bölgelerde algılama problemi yaratabilmektedir. Eğitim sektöründe  öğrencilerin olduğu bir ortamda kalemin bozulması, kırılması veya kaybolması oldukça sık görülmektedir. Böyle bir durumda sistem kullanılmaz hale gelir ve yeni bir kalem siparişi verilmesi gerekir ki bu teknolojiyi e-beam markası altında yurt dışı kaynaklı bir firma üretmektedir bu durumda kalem elinize ulaşana kadar akıllı tahtayı kullanamazsınız. Emkotech Integral Akıllı Tahta modelimizi burayatıklayarak inceleyebilirsiniz.

2. Rezistif Yüzeyli Sistemler

Dokunmatik ekranlı sistemlerde en çok rastlanan tür, rezistif ekranlardır. Günümüzün modern cihazlarından birçoğu, aslında rezistiftir. Bu sistemler, adından da anlaşılabileceği gibi dirençseldir yani ekranın tepki vermesi için ona baskı uygulamanız gerekir ve bu baskı ekran üzerindeki katmanda elektriksel bir sinyal meydana getirir. Rezistif ekranlarda ince bir boşlukla ayrılan iki ince katman bulunur. Bu katmanlar haricinde üst kaplama, destek tabakası ve bahsettiğimiz iki katman arasında ayraç noktaları bulunur. Bu iki kaplama birbirine dönüktür. Katmanlar birbirine dokunduğunda yani ekrana basınç uygulandığında elektrik üretilir ve dokunma, bir sinyal olarak işlenir. Bu nedenle rezistif ekranlarda baskıyı oluşturacak herhangi bir nesneyi kullanabilirsiniz. Rezistif ekranlar basınç ile çalıştığı için çoklu dokunmaya destek vermezler. Yüzeyi elektronik olduğu için normal yazı tahtası olarak kullanma imkanınız yoktur. Akıllı tahtalarda membran yüzey olarak da adlandırılan bu sistemler bozulmaya oldukça müsaittir. Yüzeyin herhangi bir yerinin zarar görmesi sitemin tamamen çalışmaz hale gelmesine sebep olur ve tüm tahtanın değişmesi gerekir. Eğitim sektöründe bu sitemler halen kullanılıyor olsa da bahsetmiş olduğumuz problemler yüzünden kullanımı giderek azalmaktadır.

3. Kapasitif Yüzeyli Sistemler

emkotech kapasitif kullanimda
Emkotech Kapasitif Akıllı Tahta

Kapasitif ekranlar genellikle bir izole edici katmandan (cam ve tahta yüzeyinde kullanılabilecek saydam olmayan yüzeyler) oluşur. Bu katman içerisinde saydam bir iletken madde bulunur. Ekrana dokunulduğunda parmak, akımın dokunulan yere doğru çekilmesine ve voltajın düşmesine yol açar. Yani kapasitif dokunmatik bir yüzeye dokunduğunuzda ekranın elektriksel alanını değiştirirsiniz. Dokunulan noktanın x ve y eksenlerindeki konumu kontrolör tarafından hesaplanıp bilgisayara yollanır. Bunun için farklı teknolojiler kullanılmaktadır, ancak tümü parmağınızın küçük bir dokunuşu ile yüzey üzerindeki voltajı değiştirmesine dayanır. Bu yüzden iletken olan cisimlerle bu ekranı kullanabilirsiniz. Kapasitif ekranlar gün geçtikçe daha ince bir hale gelmekte ve üzerine dayanıklı koruyucu yüzeyler konabilmektedir. Aynı zamanda bu sistemler çoklu dokunmaya da izin verir.  Bu yüzden kullanımı giderek artmakta ve ucuzlamaktadır. Özellikle akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda kullanımı giderek artmaktadır.  Kapasitif akıllı tahtalar eğitim sektöründe de kullanılmaya başlanmıştır. Sistemin giderek yaygınlaşmasına rağmen kapasitif akıllı tahtalar hala diğer sistemlere ile karşılaştırıldığında pahalıdır. Bunun sebebi yüzey büyüdükçe bu sistemin teknolojik olarak üretiminin zorlaşmasıdır. Daha büyük yüzey daha fazla ve kaliteli malzeme gerektirir.  Emkotech e-400 Kapasitif Akıllı Tahta modelimiz bu teknoloji ile üretilmektedir. e-400 modeli 10 kullanıcıya kadar çoklu kullanımı desteklemelidir.

4. Kızılötesi Akıllı Tahta Sistemleri

Kızılötesi (infrared) akıllı tahtalar günümüzde en yaygın kullanılan teknolojidir.  Aslında çok aşina olduğumuz bir sistemin yeniden yorumlanmış halidir. Her gün evlerimizde televizyon kumandasını kullanırız, kumandanın bir tuşuna bastığımızda ucunda bulunan led diye tabir ettiğimiz kızılötesi ışık yollayabilen lambalar bir sinyal gönderir, bunun karşılığı olarak televizyon tarafındaki alıcı led bu sinyali alır işler ve sistem böylece çalışır. Kızılötesi sitemli akıllı tahtalarda aynı mantıkla çalışırlar. Tahtanın kenarlarında boylu boyunca tüm çerçeve içerisine dizilmiş, ucunda led lambalar bulunan verici diye tabir ettiğimiz elektronik kartlar bulunur. Yeşil ile işaretlenmiş bölümler ise yine aynı mantıkta verici kartların karşılığı olan alıcı kartlardır. Yani sinyaller verici kartlardan alıcı kartlara doğru gider, soldan sağa ve aşağıdan yukarıya doğru. Kartlarda bulunan ledlerin hepsi birden sinyal göndermez, ledler tek tek yakılır ve karşılığı olan ledlerde sinyal olup olmadığı kontrol edilir. Yani ilk verici kartın ilk ledinden sinyal gönderildikten sonra karşısındaki alıcı kartın ilk ledi kontrol edilir sinyal gelip gelmemesine göre işlem yapılır. Tüm tahtadaki ledler sıra ile yanıp söner ve bir tur tamamlanmış olur ve bu işlem belirli bir mantık çerçevesinde sürekli devam ederek tahtanın yüzeyine dokunan bir cisim var mı yok mu diye taranır. Resimde beyaz nokta ile gösterildiği gibi bir cisim tahtaya dokunduğunda “X” ve “Y”noktalarındaki ledlerde sinyal kesilir ve bir cismin dokunduğu anlaşılmış olur.  Alıcı kartlardan gelen bu sinyaller anakart tarafından işlenir ve bu bilgiler usb kablosu ile bilgisayara aktarılır. Sistem usb kablo ile bilgisayara veri aktarırken aynı zamanda çalışabilmek için gereken gücü de bilgisayardan çeker. Bu değer yaklaşık olarak 30 mA dir.
 Ledlerin tek tek yakılması sistemin yavaş çalıştığı yanılgısına sebep olabilir, aksine mevcut sistemler arasında en hızlısıdır. Akıllı tahta veriyi o kadar hızlı yollar ki bilgisayar bu veriyi gerçek zamanlı olarak işleyemez yani gecikmeye, veri yığılmasına sebep olur. Bu yüzden tahtanın anakartı üzerindeki yazılım ile bu hız, bilgisayarın işlem yapabileceği düzeylere gelmesi için yavaşlatılır.Ürün teklif formuna eklendi.